Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii

Wniosek do Prezesa NFZ o odstąpienie od planowanego obniżenia wyceny grupy D36 zaburzenia oddychania w czasie snu

2017-06-30

Szanowny Panie Prezesie,          

Jako osoba odpowiedzialna za koordynowanie w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie badań snu dla osób z chorobami neurologicznymi i psychicznymi w kierunku bezdechu sennego składam wniosek o odstąpienie od planowanego obniżenia wyceny grupy D36 zaburzenia oddychania w czasie snu do 622 zł w przypadku hospitalizacji krótszej niż 3 dni.          

Koszt wykonania badania polisomnograficznego w naszym Instytucie wynosi 1300 zł. Czas oczekiwania na badanie wynosi około 10 miesięcy. Bez zwiększenia wyceny badań snu u osób obciążonych chorobami neurologicznymi i psychicznymi nie będziemy w stanie realizować opieki zdrowotnej dla tych osób.          

Pragnę podkreślić, że bezdech senny jest częstym zaburzeniem u pacjentów z chorobami neurologicznymi (nawet 60% chorych po udarze niedokrwiennym mózgu, w chorobach nerwowo-mięśniowych, zespołach parkinsonowskich, padaczce) i zaburzeniami psychicznymi (schizofrenia, choroby afektywne). Tacy pacjenci, poza wykonaniem badania polisomnograficznego, wymagająoceny lekarza neurologa lub psychiatry, który ocenia związek zaburzeń oddychania w czasie snu z chorobą podstawową i może wydać odpowiednie dla takiego chorego zalecenia. Ośrodki pulmonologiczne zajmujące się diagnostyką i leczeniem zaburzeń oddychania w czasie snu nie są w stanie takiej całościowej oceny przeprowadzić. Ważnym aspektem jest, aby procedura diagnostyczna mogła być wykonywana w ramach diagnostyki jednego dnia, ponieważ przebywanie chorego po udarze mózgu lub z chorobą nerwowo-mięśniową w oddziale neurologicznym powyżej 3 dni tylko w celu wykonania badania polisomnograficznego generuje niepotrzebne koszty, powoduje blokowanie miejsc szpitalnych dla innych potrzebujących chorych i jest niekorzystne dla samych pacjentów.          

Wobec powyższych argumentów uprzejmie proszę o weryfikację planowanych zmian finansowania procedury D36 (zaburzenia oddychania w czasie snu) zmierzających do wyceny tej procedury na poziomie ponad dwukrotnie niższym niż koszt samego badania (sic!)

 

z poważaniem

 

Aleksandra Wierzbicka-Wichniak

Powrót

Drukuj Drukuj | Kontakt Kontakt

created by Pawel