Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii

Ocena jakości snu przy pomocy aparatów Watch-PAT

2011-06-17

Jedną z największych wad przenośnych aparatów stosowanych w badaniach przesiewowych bezdechu sennego jest brak możliwości oceny jakości snu.

W badaniu opublikowanym w czerwcowym numerze czasopisma Journal of Clinical Sleep Medicine Hedner i wsp. zbadali dokładność oceny jakości snu (z podziałem na czuwanie, płytki sen, głęboki sen i sen REM) przy pomocy aparatu Watch-PAT w porównaniu z pełnym badaniem snu (badaniem polisomnograficznym w grupie 189 pacjentów z bezdechem sennym i 38 osób zdrowych.

Całkowity wskaźnik zgodności pomiędzy oceną snu przy pomocy aparatu Watch-PAT, a polisomnografią wynosił dla snu NREM 88.6% ± 5.9%, dla snu REM 88.7% ± 5.5%.

Wyniki te wskazują, że aparat Watch-PAT, w odróżnieniu od innych przenośnych aparatów do badań przesiewowych bezdechu sennego, umożliwia rzetelną ocenę nie tylko parametrów oddechowych, ale również jakości snu. Badanie aparatem Watch-PAT wskazane jest szczególnie u chrapiących osób, które skarżą się na nadmierną senność w ciągu dnia.

Badania aparatem Watch-PAT wykonywane są w naszym ośrodku przed Dr Adama Wichniaka tel. 600107410 (wichniak@ipin.edu.pl).

Powrót

Drukuj Drukuj | Kontakt Kontakt

created by Pawel